Awaria Facebook, Instagram, WhatsUpp i Messenger, dlaczego aplikacje nie działały?

Jeśli próbowaliście wczoraj sprawdzić co nowego na Facebooku, Instagramie lub korzystaliście z Messengera czy Whatsuppa, spotkała was nie miła niespodzianka, apki przestały działać. Szybko ustalono, że przyczyną była błędna zmiana konfiguracji DNS, czyli adresów, które łączą nas z odpowiednimi serwerami po połączeniu z daną aplikacją/stroną.

Powiązanym problemem było to, że technicy, którzy chcieli zmienić błędną konfigurację, najpierw musieli zalogować się do serwerowni, jednak nie mogli tego zrobić, gdyż te właśnie serwery nie odpowiadały. Część pracowników Facebooka nie mogła również dostać się fizycznie do budynku, gdyż ich identyfikatory próbowały zweryfikować niedziałające serwery.

Masa zgłoszeń awarii u dostawców sieci

Użytkownicy, którzy zaobserwowali problemy, zgłaszali problemy nie tylko na facebooku czy instagramie, ale także u dostawców sieci, co widać na stronach typu „Downdetector” gdzie awarię zgłaszano u wielu dostawców internetu.

Źródło: Downdetector.pl

Straty finansowe liczone w miliardach

Straty spowodowane awarią usług są oczywiste, kampanie promocyjne nie działały, bez przerw to wszystko generuje miliony zysków, nie tylko dla samego giganta ale również partnerów, którzy korzystają z promocji swoich ofert. Nie odbyło się również bez spadku na giełdzie, Facebook Inc. runął o ponad 5% co daje spadek wartości firmy o kilka miliardów dolarów jednego dnia(!).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top